×
מידע ומאמרים
השוואה בין מערכות הגברה
אנשים לרוב מביעים ספק כשמגלים להם את מספר הרמקולים הנמוך — תוצרת Danley Sound Labs כמובן — שצריך כדי לענות ואף לעלות על דרישות המפרטים במקומות גדולים כמו אמפי-פארקים ואיצטדיונים, ובמיוחד אם אותם אנשים רגילים לשימוש במערכות הגברה מסוג Line Array. בהשוואה הבאה ננסה לנפץ את הספק הנ“ל תוך שימוש באותה גישה בה משתמשים יצרני רכב כשהם משווים בין דגמים של רכבים שונים — על-ידי שימוש בנתוני בסיס אותם ניתן למדוד בכל רכב, כמו למשל כוחות סוס, צריכת דלק, יכולת זינוק מ-0 ל-100, משקל עצמי וכדומה. אנו נשתמש בנתונים שנלקחו מיצרני הרמקולים בעצמם — תוכנות החיזוי והכיוון של מערכות ה-Line Array שלהם. לרוע מזלנו לא ניתן להשוות את איכות הסאונד בעזרת נתונים יבשים, אבל דברים כמו תגובת תדר ותפוקה מירבית ניתן להשוות בקלות כפי שנראה בהמשך.

מדוע אנו מייצרים שופרות?
מה הציפיות שלנו מרמקולים? התשובה הברורה ביותר היא שהם צריכים להמיר אנרגיה חשמלית לאנרגיה אקוסטית, ולא לחום; הם צריכים להיות יעילים. שנית, הם צריכים להיות מדויקים; זה אומר שהם צריכים להגיב באופן המדויק ביותר האפשרי לאות החשמלי שמניע אותם. שלישית, אנחנו רוצים דרך כלשהי לשלוט על הכיווניות של הרמקולים; כלומר אנחנו רוצים שתהיה לנו את היכולת לבחור לאן לשלוח את הסאונד, ושהוא באמת ילך לשם ולא לשום מקום אחר. לפעמים אנחנו צריכים לקחת בעיות מורכבות ולהציג אותן בצורה פשוטה ואידיאלית כדי להבין עם מה יש לנו עסק.

מסע בעקבות הספקים
לנסות לאפיין מגברים או רמקולים רק על-ידי דירוגי ההספק שלהם שווה-ערך לניסיון לאפיין אדם על-ידי תמונה בלבד. תמיד קיים יותר מן הנראה לעין. בעולם השמע, מעטים הם הנושאים שגורמים לבלבול כמו נושא ההספק, ויש סיבה מאוד טובה לכך מכיוון שזהו נושא מבלבל שיכול בקלות לשטות באינטואיציה שלנו. הגישה של רובנו היא ש״יותר הספק זה יותר טוב״. אנחנו רוצים מגברים חזקים יותר ורמקולים בעלי הספק גבוה יותר, כדי שמערכות ההגברה שלנו תהיינה עוצמתיות יותר. למעשה, דירוגי ההספק הם לעיתים קרובות הקריטריון העיקרי (או היחיד) אותו שוקלים כאשר ניגשים לקנות מגברים ורמקולים. במאמר זה אנו נבחן לעומק את תפקידו של ההספק במערכות סאונד, בתקווה שלא נגדיל או נפחית מחשיבותו.